Vladimír Ondračka - FOTOGRAFIE

Možná víte, možná ne ...

Keiserburg

Google aktuálně nabízí zadarmo software Nik Collection, já to zjistil z Digineffu, tam je krom popisu, co všechno software (či spíše zásuvné moduly) umí, také detailní návod na instalaci. Pro čermobílou fotografii se hodí nejlépe modul Silver Efex Pro 2. I když je to jen "hračka", a kdo to myslí s černobílou fotkou vážně, měl by se poohlédnout po Lightroomu (jenže ten není zadarmo), může to být prostředek, jak se rychle dobrat k vcelku použitelným černobílým fotkám. Moduly z Nik Collection fungují i ve starších verzích Zoneru (vyzkoušeno ve verzi 14) a vyhrát si může každý, komu je smutno po starých dobrých černobílých filmech jako Ilford HP5, FUJI Neopan Acros nebo Kodak Tri-X.

A když je někde software zadarmo... tak jsem ho tam nenechal ležet. Z celé té sady zásuvných modulů mě zajímal nejvíc právě ten Silver Efex Pro 2. Asi největším kouzlem Silver Efex je simulace starých dobrých černobílých filmů. Ty opravdu fungují na úrovni tonálního podání. Jak dalece je to věrné, už neposoudím, i když jsem některé z těch filmů před lety používal. Důležitější je, že je z čeho si vybrat pro současnou digitální fotku.

Jak už jsem se zmínil, je to hračka, tak jsem si chvíli zkoušel hrát a o pár poznatků se tu podělím. Pro krajiny jsem nakonec volil většinou profil Neopan Acros od FUJI:

Bad

Předchozí dvě fotografie jsou z Bad Kleinkirchheimu. Ale třeba na tuto fotografii architektury z Grazu se mi více líbilo nastavení na Ilford Delta:

Bad

Funguje to náramně jednoduše, v levém slouci si stačí vybrat přednastavení, já jsem končil většinou u č. 6. Pak si jde vpravo pohrát s barevnými filtry, žlutý, oranžový, jak je libo. Kdo na černobílé filmy fotil ví, jaký efekt od konkrétního filtru čekat, ostatní mohou svobodně experimentovat.

Bad

A pak taky vpravo je v nabídce to hlavní kouzlo, přednastavené profily filmů. Tady je zvolen opět Neopan Acros. V době, kdy jsem fotil na kinofilm, jsem měl rád, když bylo na fotce celé políčko, i s černým okrajem, tak jsem si tady rámeček taky přidal. A pak už stačí klepnout na tlačítko OK, a je to:

Bad

Že Silver Effex má efekt na upravované fotografie se dá nejlépe demonstrovat na příkladu. Následují tři verze téže fotografie. První je původní barevná verze vyvolaná z RAW bez jakýchkoliv úprav v Zoneru:

Bad

Další verze je převod do černobílé udělaný v Zoneru metodou "pokročilá":

Bad

A na závěr úprava v Silver Efex Pro 2, opět můj ovlíbený Neopan Acros:

Bad

Mínusy, taky se najdou, alespoń já nepřišel na to, jak modul nastavit, aby orámování fotografií nesebralo poměrně hodně z obrazového pole.

10.4.2016